Zachowaj dystans do swojej przeszłości

Georgij Gurdżijew-wielki mistyk XX w. mówił, że utożsamianie się człowieka z wydarzeniami z jego życia z przeszłości jest złem. Minęła już nasza młodość a my wciąż się z nią utożsamiamy. Nie potrafimy zachować dystansu wobec przeszłości, wobec swojego życia. Utożsamiasz się z młodością chociaż już zbliżasz się do pięćdziesiątki i w rzeczywistości dzieciństwo, młodość jest tylko wspomnieniem. A mógłbyś cudownie żyć teraźniejszością!

A czym jest twoja przeszłość? Może to sen a może film? Starszym ludziom nieraz myli się to, co śnili z tym co było rzeczywiste. A także dzieci prawie zawsze mylą sen z rzeczywistością. Spróbuj zrozumieć, że możesz patrzeć na przeszłość jak na sen, tak z dystansu, nie utożsamiając się z nią.

Kiedyś Jan Jakub Rousseau zdobył się na niezwykłą otwartość. Otóż napisał książkę „Wyznania” o swoim bujnym życiu. Wyznał wszystko to co było dobre w jego życiu i co złe. Ale też to co popełnił i nie popełnił. Długo przed nim filozof chrześcijański Augustyn uczynił podobnie, także w Wyznaniach. W czasach nam współczesnych spora ilość tzw. celebrytów wypisuje swoje osiągnięcia, ale i swoje grzechy. Ci ludzie umacniali i umacniają swoje Ego zarówno z powodu swoich zalet jak i wad. Ale te wyznania nie uczyniły ich wolnymi od największego grzechu: utożsamiania się ze zdarzeniami.

Pamiętasz swoją przeszłość?- niektóre zdarzenia, swoje dzieciństwo, swoje romanse, odejście bliskich….  Patrz na to, ale nie angażuj się w to! Patrz na to, jakbyś patrzył na życie kogoś innego. Zachowaj dystans i uwagę. Bądź obserwatorem. Nie angażuj się.

Kiedy wieczorem nie możesz zasnąć przesuń przed sobą wspomnienia całego dnia. Leżąc w łóżku cofaj się od chwili obecnej w przeszłość, aż do momentu kiedy w tym dniu obudziłeś się. I pamiętaj- nie utożsamiaj się z tymi wydarzeniami! Dojdziesz na przykład do chwili kiedy ktoś sprawił ci przykrość. Patrz na siebie z dystansu w danej chwili. Jak to odebrałeś wtedy? Jak się czułeś? Ale nie utożsamiaj się z tym.

Według L.R.Hubbarda, niektóre choroby mają związek z minionymi zdarzeniami. Taki sposób cofania czy „odwijania” swojego życia może spowodować, że uwolnisz się od wielu problemów.

Autor: Sławomir Gutkowski

2016-11-04